Magdalena Bielska laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej!
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą polską książkę poetycką wydaną w 2023 roku trafiła w ręce Magdaleny Bielskiej za tom Poradnik dla niedawno zmarłych opublikowany przez Wydawnictwo a5. Laureatka otrzymała wyjątkową statuetkę inspirowaną jedną z wyklejanek Wisławy Szymborskiej oraz czek na 100 tys. złotych.
Jak czytamy w laudacji Magdalena Rabizo-Birek:
Poezja naszych czasów często sprawia wrażenie hermetycznej, wsobnej, trudnej. Bywa skomplikowanym rebusem, zbiorem zagadek do rozwikłania, domagających się od czytających wiele czasu, uwagi i poznawczego wysiłku. Znajduje swoje odbiorczynie i odbiorców szczególnie w gronie specjalistów – poetów i poetek, krytyki, uczonych. Można jednak powiedzieć, że skomplikowana, wieloznaczna, stawiająca wyzwania literatura jest adekwatnym sposobem odzwierciedlenia złożonego, po Norwidowsku „ciemnego” charakteru późnej nowoczesności. Tymczasem dla wyróżnionej w tym roku nagrodą imienia Wisławy Szymborskiej osoby to zamieszkujące Ziemię ludzkie i nieludzkie byty, powiązane mocnymi, choć niewidzialnymi sieciami związków i relacji, są największą tajemnicą, a jej wiersze stale ponawianą próbą zapisu tych, mających charakter epifanii, przeżyć i doświadczeń. Poezja wraca tu do pradawnych korzeni, jest – jak filozofia, nauka i religia – równoprawną formą poznania, stawia odkrywcze hipotezy, głosi zamknięte w aforyzmy prawdy. Stąd tak wiele w tej książce, ale i w innych tomach nominowanych w tym roku do nagrody imienia Szymborskiej odniesień do fundamentalnych odkryć współczesnej nauki. Wierzymy nawet bardziej poetyckim rewelacjom, dlatego że działają na nas także pozaracjonalnie, psychosomatycznie, nie tylko logiką wywodu i precyzją opisu, ale rytmem, magią słów, metaforycznymi obrazami. Oczarowują nas one, oszałamiają, wpływają na emocje, zmieniają sposób widzenia i rozumienia. Nie musimy być tego świadomi, ale dobra poezja zawsze na nas działa!
Poradnik dla niedawno zmarłych to piąta poetycka książka Magdaleny Bielskiej, najdojrzalsza z dotychczas przez nią napisanych. Podstawową materią zebranych w tomie wierszy są własne doświadczenia poetki; nadrzędnym tematem – sytuacja kogoś, kto w krótkim okresie stracił kilkoro najbliższych i znalazł się w środku świata bez matki, ojca i babki.
Zgodnie z niespodziewanym, paradoksalnie wieloznacznym tytułem tom Bielskiej można czytać jako podarunek „dla niedawno zmarłych”, a zarazem jako radę (albo: ratunek) dla samej siebie (i dla wszystkich, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji). Stratę, także tę najcięższą – sugeruje poetka w kolejnych wierszach Poradnika – trzeba przyjąć, udźwignąć, uczynić częścią własnego świata. Albo inaczej: stratę trzeba zachować w pamięci. Zarazem jednak – zdaje się radzić Bielska – nie wolno gwałtownie rozpaczać, poddawać się osłabiającym pamięć emocjom.
Poradnik dla niedawno zmarłych jest trzecią książką poetycką Magdaleny Bielskiej w Wydawnictwie a5. Serdecznie gratulujemy naszej Autorce!